Uniwersytet Kazimierza Wielkiego jest jednym z najmłodszych szerokoprofilowych uniwersytetów w kraju, w tym charakterze rozpoczął swoją działalność 1 września 2005 roku. Za nim stoi 50-letnia tradycja, której początki sięgają 1969 roku. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest dynamicznie rozwijającą się uczelnią. Jest zarówno pod względem liczby profesorów i oferowanych kierunków studiów oraz form kształcenia, jak również pod względem liczby studentów i absolwentów największą uczelnią w mieście i drugą w regionie kujawsko-pomorskim. Szczególną uwagę poświęca się rozwojowi potencjału kadry, która uczestniczy w szkoleniach i projektach badawczych oraz współpracuje z jednostkami polskimi i zagranicznymi. Bogatą ofertę edukacyjną tworzy niemal 60 kierunków studiów.


Uniwersytet w Bayreuth jest jednym z młodszych Uniwersytetów w Niemczech. Od momentu powstania w roku 1975 rozwinął się do mocnego ośrodka uniwersyteckiego, posiadającego dobre relacje partnerskie z uczelniami i placówkami naukowymi z zagranicy.

Indywidualne wsparcie, wysokie standardy działania oraz dostosowanie się do potrzeb rynku pracy określają ofertę edukacyjną Uniwersytetu, począwszy od nauk przyrodniczych, inżynieryjno-technicznych, przez nauki prawne i ekonomiczne, aż po językoznawstwo, literaturoznawstwo i kulturoznawstwo. Oferta edukacyjna Uniwersytetu jest ciągle poszerzana.

Struktura Uniwersytetu podzielona jest na sześć wydziałów z licznymi instytutami o profilach interdyscyplinarnych. Interdyscyplinarność w badaniach naukowych i w dydaktyce, która wspierana jest na campusie uniwersyteckim, idzie ramię w ramię z wypracowanymi profilami badań naukowych na Uniwersytecie. Na płaszczyźnie regionalnej i krajowej Uniwersytet w Bayreuth jest ważnym punktem odniesienia dla gospodarki, kultury i technologii.


Polsko-Niemiecka Fundacja na rzecz Nauki powstała w oparciu o chęć pogłębienia współpracy pomiędzy Polską i Niemcami w dziedzinie nauki. Celem fundatorów – rządu federalnego reprezentowanego przez Federalne Ministerstwo Oświaty i Badań Naukowych (BMBF), kraju związkowego Brandenburgii a także Polski – jest popieranie porozumienia między narodami i europejskiej integracji w oparciu o współpracę pomiędzy studentami, naukowcami i badaczami obydwu krajów. Fundacja wspiera projekty i zamierzenia w dziedzinie nauki i badań naukowych, które przyczyniają się do porozumienia między narodami, a tym samym do integracji europejskiej. W ramach tego ogólnopaństwowego zadania szczególne znaczenie przypada projektom wywodzącym się z polsko-niemieckiego pogranicza. Fundacja wspiera przedsięwzięcia w dziedzinie nauk humanistycznych, kulturoznawstwa, prawa oraz nauk społecznych i ekonomicznych realizowane wspólnie przez naukowców i studentów z obu krajów. Wśród nich znajdują się między innymi projekty badawcze, konferencje naukowe oraz kilka programów stypendialnych. W kategorii projektów badawczych zostały wprowadzone cztery priorytety tematyczne: Procesy europeizacji, transfer kultury i wiedzy, wielojęzyczność oraz zmiana norm i wartości.

pl_PLPolski
de_DEDeutsch pl_PLPolski